€419,00 Original price was: €419,00.€349,00Current price is: €349,00.
Pay safely afterwards with Billink!
Product specifications
| Specification | Description |
| Type | Li-ion |
| Model | EBG370 |
| Version | 14J |
| Introduction | 2023 (previously for OEM customers) |
| Series | RC1701 |
| Replaces | Phylion XH370/ EBG37 |
| Position | Successor |
| Voltage & capacity | 37V, 14Ah (518Wh) |
| Cell type | Prismatic (Phylion production) |
| BMS | Standard BMS |
| Housing | Splash-proof |
| Connectors | Tulip plug (charging) |
| Battery poles: 3 of 6 (plus, minus & LED) | |
| Weight | approx. 3.9 kg |
| Dimensions | 377 × 150 × 65 mm |
| Condition | New, factory fresh |
| Warranty | 24 months |
Related products
€54,95 Original price was: €54,95.€44,95Current price is: €44,95.
Product description
Met de Mobion RC1701 fietsaccu ben je verzekerd van optimale prestaties voor jouw e-bike.
With the Mobion RC1701 bike battery, you are assured of optimal performance for your e-bike.RAP offers a replacement battery in the form of the Volt Ride as a modern and future-proof solution for your e-bike. This battery is available in 2 capacities, 13Ah and 15Ah.
With this replacement battery, you choose modern battery technology, reliable performance, and a full warranty. This makes your Mobion reliable again and ready for the years to come.
Features of the Volt Ride replacement battery
Price from €289
This battery is suitable for Mobion models that use an RC1701 battery. Please check the shape of the housing, the position of the battery lock, and the fixed integrated rear light.
The RC1701 technically belongs to the same family as the Phylion Wall-E-S series, but has a different housing, a different battery tray, and a different position for the battery lock. As a result, RC1701 batteries are not interchangeable with standard Wall-E-S versions.
Yes. The Joycube EBG370-14J RC1701 is the current successor to older Phylion XH370 and EBG370 batteries within the RC1701 series.
Yes, in most cases you can. This battery uses the well-known round tulip plug connection as used in older RC1701 versions.
Yes. The RC1701 version is equipped with a fixed integrated rear light. This rear light is part of the battery and is not removable.
This battery is suitable for several Mobion electric bike models.
Proper management and use of your Veloci bike battery is crucial for its lifespan. The basic rules:
For more information on using your battery, click HERE