€59,95 Original price was: €59,95.€44,95Current price is: €44,95.
Pay safely afterwards with Billink!
Product specifications
| Specification | Description |
| Brand | Wuxi Sans (OEM manufacturer for Phylion) |
| SKU | 5481-1 |
| EAN | 7422246484438 |
| Warranty | 12-month manufacturer’s warranty |
| Output voltage | 42V |
| Output current | 2A |
| Connection (plug) | 5-pin round plastic plug (black) |
| Charging cable length | approx. 2.5m |
| Weight | approx. 600g |
| Technology | Suitable for standard/smart BMS |
Related products
Product description
Original Sans version, identical to the 42V 2A charger supplied by Phylion/Joycube for Accell (JCEB360 and E-series batteries).
This charger replaces models including AGLC084V42S & SSLC084V42XH
This charger is suitable for various Accell and Joycube 36V batteries with a 5-pin, black plastic charging plug including models JCEB360 & E300/ E400/ E500
We supply the original Sans version. Sans is the manufacturer of the chargers also supplied by Phylion and Joycube. Technically, this charger is identical to the original version.
A 36V lithium-ion e-bike battery is fully charged to approximately 42V. That is why Accell and Joycube batteries in this category always use a 42V charger.
This charger replaces models including AGLC084V42S & SSLC084V42XH.
Yes. This charger is suitable for both standard BMS and smart BMS systems from Phylion and Joycube.
This charger is suitable for various e-bike models from Sparta, Batavus & KOGA that use the following JCEB360 and E300/ E400 & E500 batteries. This includes the following bike models:
Proper battery management is essential for a long lifespan and years of cycling pleasure.
Principles for good battery management:
For more information on managing your battery, click HERE.